Epoksi enjeksiyonda beton çatlakları onarım tavsiyeleri…

Epoksi İle beton Çatlak tamiri

Epoksi kullanımından önce, çatlağın nedeni çözülmeli veya başka bir eyleme izin verilmediği kesinleştirilmiş olması gerekir. Beton halihazırda harekete maruz kaldığında, epoksi enjeksiyonu tavsiye edilmez. Yapısal çatlaklar veya yeterince geniş çatlaklar tamirinde bu işlem yapılmamalıdır.

Böyle bir işlem için öncelikle;
-Yontma ve yıkımın gerekli olup olmadığını mühendisinize danışarak karar verin.
-Çatlakta su bulunduğunda ve tahliye edilemediğinde, su itici bir epoksi ürünü kullanmanız gerekmektedir.
-Yıpranmış çelik kaynaklı beton çatlakları, çelik çürümeyi kesmeyeceği ve yeni çatlaklara neden olacağı için epoksi ile onarılmaması gerekmektedir.
-Beton tamir takımları, ¼ inç genişliğine kadar olan çatlaklar için uygulanabilir.

Epoksi, çatlakların beton yüzeyden geçip her iki ucundan da görünürlük kazandığında iki uçtan da enjekte edilebilir. Bazı durumlarda, epoksi daha akıcı hale getirilmeyi veya enjekte edilme yöntemini değiştirmeyi gerektirebilir. Epoksiyi normalden yakın bir şekilde enjekte etme de tercih edilebilir, o taktirde beton çatlağının en derin kısmına ulaşılabilir.

Epoksi Çatlağı Enjektesi

En aşağıdaki bağlantı noktasına enjekte ederek başlanmalı, epoksi bir sonraki bağlantı noktasından çıkana veya artık akmayana kadar uygulama devam etmelidir. Yatay çatlak durumunda ise enjekte işlemi en geniş noktadan yapılarak başlanmalıdır. Epoksinin beton yüzeyin altına yerleştirilmesi için ikinci bağlantı noktasını kapatmayı tercih edebilir. Kartuşu epoksi akmayı kestiğinde çıkarın. Diğer bağlantı noktasına veya epoksinin sızdığı bir noktaya giderek enjekteye devam edin.

Epoksi sertleştiği taktirde bağlantı noktasını ileriye taşıyarak işlemi yeniden yapın. Sabit basınç önemlidir, böylece epoksi boşluk bırakmadan yeterli şekilde akabilir. Enjeksiyon işlemi sonunda, bağlantı noktalarını ve üst contayı çatlaktan çıkarın.

Çatlak Tamiri İçin İpuçları

Düzgün bir beton enjeksiyonu onarım işleminde bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan en çok karşılaşılanlardan bazıları:

  • Düşük basınçlı enjeksiyon ayarı ile başlangıç ve gerektikçe basınç artışı.
  • Daha büyük çatlaklar daha fazla epoksi enjeksiyon basıncına ihtiyaç duyar.
  • Geniş çatlaklar doldurulurken, epoksinin beton çatlağını doldurduğundan emin olarak çok değil kısa bir süre bekleme.
  • Üst conta bir keski veya kazıcı kullanarak çıkarılabilir. Epoksi macunu çıkarmak için ısı tabancısı da kullanılabilir.
  • Epoksi geri akışına karşı dikkatli olunmalıdır. epoksi akışı engelleyen bir enkaz sonucunu veya çatlağın sürekli olmadığı ortaya çıkarabilir.
  • Üst contada küçük bir sızıntı alanı ile karşılaşıldığında mühürleme için mum boya kullanılabilir. Sadece küçük bir sızıntı için bu uygulama önerilir.
  • Bağlantı noktalarını beton çatlağının kapandığından emin olmak için en az 48 saat boyunca koruyun.
  • Çatlak genişliğinin büyüklüğüne bağlı olarak enjeksiyon yöntemi sonuç vermeyebilir. Uygulamadan önce çatlak için yardım alabilir ve çatlak kiti ile sabitleyerek hazır olduğunu doğrulayabilirsiniz.
  • Dar çatlak durumunda çatlağın kenarına en az 1/8 oranında kalafat uygulayın. Atıkları en aza indirecek bir alan bu şekilde oluşturulabilir.
Tepki ver