• İrfan Tonka
  • Yorum yapılmamış

GARAJ ZEMİNİNİ EPOKSİ KAPLAMANIN FAYDALARI…

Ofis, İş yeri veya fabrika ya da konut ve ticari uygulamalar için kullanılan epoksi kaplama, garajınıza veya atölyenize harika canlılık katan ve ayna parlaklığını verecektir!

Günümüzde garaj zemine uygulayabileceğiniz en sert ve en dayanıklı kaplamalardan biri epoksi kaplamadır. Epoksi zemin kaplama, sadece garaj zeminini korumakla kalmaz, aynı zamanda sıkıcı veya çirkin çimentolarınızı anında profesyonel görünümlü bir güzellik ve fonksiyon zeminine dönüştürür. Bu da garaj zeminini epoksi kaplama yapmak için en iyi seçeneklerden biri haline getirmektedir.

Epoksi zemin kaplamanın hangi çeşidini seçtiğinize bağlı olarak, stilinize ve hatta en sevdiğiniz spor takımınıza uyan özel renklere ve renk pullarının karışımlarına kadar çok çeşitli düz renkler ve tonlar arasından bir görünüm sağlama fırsatını elde edersiniz.

Şimdi epoksi bir kaplamanın gerçekte ne olduğunu, sizin için faydalarının neler olduğunu, nasıl uygulandığını ve bazı maliyetlerin neler olduğunu kısaca inceleyelim.

 

GARAJ ZEMİNİNİ EPOKSİ KAPLAMANIN FAYDALARI
Peki bir epoksi kaplamayı garaj zemininiz için en iyi kaplamalardan biri yapan nedir? Güzel görünmenin yanı sıra, epoksiden elde ettiğiniz sertleştirilmiş ve kalın uygulama, darbelere, talaşa, kimyasallara, lekelere ve yüzey aşınmasına karşı çok dayanıklı ve esnek bir kaplama oluşturur. Bir anahtar düşürürseniz veya bisiklet düşerse yere zarar verme konusunda panik yapmanıza gerek yoktur.

Daha kalın kaplama, betondaki küçük örümcek çatlakları ve kusurları gibi küçük kusurları örtmek için de iyi bir iş çıkarır. Epoksi topikal bir sızdırmazlık maddesi olduğu için aynı zamanda toz tutmaz. Bir garajdaki tozun çoğu, bir çimento zeminin dökülebileceği tozdan oluşur. Çıplak beton üzerindeki normal trafik, arabalarda, takım tezgahlarında ve depolama öğelerinde toplanma eğilimi gösteren ve eve takip edilen bu tozlu tozu fırlatabilir.

Lokal bir kaplama olarak doğal neme dayanıklıdır. Bu, karlı iklimlerde yaşayan insanlar için büyük bir avantajdır. Temizlik için sadece biraz yumuşak sabun ve su yeter. Zemin kuruduğunda toz ve döküntü toz paspas veya yumuşak süpürge ile toplanabilir.
Zemine renkli akrilik pullar ekleyip eklemediğinize ve kullanılan son kat tipine bağlı olarak, bazı yüzeyler ıslakken kaygan olabilir. Daha kuru iklimlerde yaşayan insanlar için bu genellikle bir sorun değildir. Bununla birlikte, ekstra bir tutuş istiyorsanız, kaymayan bir yüzey oluşturacak olan son katına kaymaya dayanıklı agrega ekleyebilirsiniz.

Epoksi kaplamalar, ev mekaniği ve hobi uzmanlarından da yüksek incelemeler almaktadır. Hem kimyasal hem de leke tutmaz olduğundan yağ, fren sıvıları, antifriz, benzin ve diğer kostik araba kimyasalları endişe duymadan kolayca temizlenebilir – uzun süre kurumuş olsa bile. Alet kutuları, krikolar ve krikolar da zemine zarar vermez. Garaj ortamını da aydınlatır, çünkü seçtiğiniz yüzey tipine bağlı olarak çok hafif yansıtıcıdır.

GARAJ ZEMİNİ EPOKSİ NEDİR?
Şu anda epoksi hakkında biraz kafa karışıklığına son vererek başlayacağız. Bir epoksi garaj zemin kaplama boya değildir. Garaj zeminleri için boya lateks akrilik bir üründür. Bazı boyalar, standart boyadan daha dayanıklı hale getirmek için karışıma az miktarda epoksi eklenir, ancak yine de boyadır. Bunlar epoksi boyalar veya 1 kısım epoksi boya olarak bilinir.
Epoksi , kaplama olarak uygulanan gerçek bir thermoset (ısıyla sertleşen) reçinedir. Bir kısım epoksit reçinesini bir kısım polyamine sertleştirici ile karıştırdığınızda oluşur. Sertleştirici bir katalizör görevi görür ve epoksiye gücünü verir.

Kuruyan boyadan farklı olarak, epoksi aslında kürlenir. İki parça karıştırıldığında, ekzotermik bir sertleştirme işlemi oluşturan kimyasal bir reaksiyon başlar. Bu sertleştirme işlemi, epoksiye üstün mukavemet ve dayanıklılık kazandırarak yakından çapraz bağlanan polimer yapıları üretir. Sonuç, boyadan çok daha kalın olan ve düzgün bir şekilde hazırlanmış bir yüzeye sıkıca yapışan bir kaplama haline gelir.

 

Tamirhanelerde kullanılması tavsiye edilmez!
Bu tür bir garaj zemin kaplaması olduğu kadar zor olsa da, her şeye karşı dayanıklı değildir. Kaynak epoksi üzerinde zordur, çünkü üzerine düşen sıcak cüruftan yanık izleri oluşturabilir. Ayrıca nem sorunu olan garaj zeminleri için iyi bir seçim değildir. Levhanın altından nem buharı geçirme oranı, epoksi çok yüksek olduğunda deformasyona neden olabilir.

Epoksi zeminler için farklı kaplama seçeneklerini inceleyin
Epoksi garaj zeminleri hakkında akıllara takılan yaygın bir soru, sıcak lastik etkisidir. Bunun nedeni, aracınızdaki sıcak lastiklerin daha düşük kaliteli kaplamaları yumuşatmasıdır. Daha sonra lastikler soğur ve sürüşten sonra büzülür, bu da lastiğin tam anlamıyla kavramasına ve hala yumuşak kaplamanın yüzeyinde çekilmesine neden olur. Bu işlem aslında lastik zeminden yukarı çekerken epoksinin deforme olmasına neden olur.

Bu anlamda epoksi zemin kaplamanın ehli ve profesyonel hizmet veren Çağrı Zemin PVC ve Epoksi Kaplama Sistemlerini aramaktan çekinmeyin.

Çünkü epoksi kaplama profesyonellerin tavsiyesi veya bizzat uygulaması ile hangi epoksi nereye, nasıl yapılacağını bilmekle gerçekleşir. Herhangi bir mağazadan satın alınan epoksi boya kitleri gibi daha düşük kaliteli ürünlerle daha büyük soruna sebep olur.

Teknik terim ile ifade etmek gerekir ise; 10 mil veya daha kalın olan %100 katı epoksi ile karşılaştırıldığında , genellikle en iyi %50 katı ve sadece 3 mil kalınlığında su bazlı kaplamalardır.

Yani dayanıklı kaplama genellikle kaliteli üründe veya profesyonelce döşenmiş kaplamalar ile ortaya çıkar.

GARAJ ZEMİNİ EPOKSİ NASIL UYGULANIR?
Epoksi garaj zeminleri, başarılı bir kaplama için kritik olan iyi zemin hazırlığı gerektirir. Bu genellikle epoksi betonu profillemek için zemin taşlama, kumlama veya zeminin asitle aşındırma şeklini içerir. Doğru yapılması veya epoksi kaplamanın düzgün yapışmaması çok kritiktir. Epoksi uygulanmadan önce betonda herhangi bir çatlak veya diğer hasarların yamalanması veya onarılması da gereklidir.

Kaliteli epoksi zemin sistemleri, yıllarca sürecek çok sert ve dayanıklı bir kaplama sağlamak için genellikle birden fazla kat içerir. Çoğu zaman bu, ilk önce uygulanan bir epoksi astarı içerecektir.

Astar, sonraki katmanlar için yapışma sağlamak ve daha yüksek bir yapı sağlamak için betona bağlanan şeydir. Bazı astarlar, topraktan betondan yüzeye doğru hareket eden nem buharına biraz duyarlı olan çimento zeminleri için de nem bariyeri görevi görür.

Bir sonraki kat, renk kat veya taban kattır. Bu bazen üreticinin tavsiyelerine bağlı olarak astarsız uygulanabilir. Bu kat ayrıca, istenirse yoğunluk ve doku eklemek için renkli akrilik boya çipleri uygulanacaktır. Son kat, şeffaf üst kattır. Bu zeminlerin bilindiği parlak görünüm ve derinliğe son veren şey budur.

Epoksi kaplamanın tamamlayıcı özelliğini taşıyan ve son kat olan poliüretan kaplama ulturaviole ışınlara dayanıklılığı ile sararmaya karşı koyar.

Poliüretan, epoksi gibi sertleşen ve sızdırmazlık maddesi ve koruyucu olarak kullanılan iki parçalı bir polimerdir.
Epoksi ile renk kat ve üst kat kullanıldığında güneşe maruz kaldığında sararma etkisine karşı koymaktadır.